Jezdectvi.info

Zář 27 2012

26.9.-30.9. Finále českého skokového poháru 2012

Publikoval do kategorie SPČP 1 944 přečtení

Martin Matějka v sobotu odpoledne opustil hořovický areál po poslední kvalifikaci Skokového poháru České pojišťovny s pocitem, že chyba na deváté překážce mu zabránila v postupu nejen do finálové části Velké ceny Hořovic, ale i do nedělního velkého finále se střídáním koní určeného pro nejlepší čtyři jezdce. Čtyřiadvacet hodin poté bylo vše jinak a nakonec se z něj stal nečekaný vítěz celého seriálu.

 

Výsledky naleznete ZDE

Po Velké ceně Hořovic nejprve přenechal své místo v elitní čtveřici Jiří Luža prvnímu náhradníkovi Alešovi Opatrnému. Následné odstoupení Hany Pokorné otevřelo bránu do finále Martinovi Matějkovi. „Zpočátku jsem si vůbec netroufl na něco takového pomýšlet. Nechtěl jsem to prožívat a nechal jsem tomu spíše volný průběh. Měl jsem velké zdravotní problémy, takže jsem hodně času trávil mezi nemocnicí a Skokovým pohárem. O to víc jsem rád, že můj kůň je tak skvělý a pečlivá příprava s ním se začala vyplácet,“ uvedl Martin Matějka. „Zpráva o tom, že jsem postoupil do finále, mě zastihla již doma, když jsem měl zrovna dost smutnou náladu. Textové zprávě od mé známé jsem nejprve nechtěl uvěřit, myslel jsem si dokonce, že jde o žert ze strany pořadatelů, ale nakonec jsem se ujistil, že tomu tak opravdu je.“

V úvodní části startovali všichni čtyři finalisté na svých koních. Obhájce loňského vítězství Jiří Skřivan, který měl v tu chvíli za sebou již přátelský duel v parkuru a běhu s olympijským vítězem v moderním pětiboji Davidem Svobodou, dokončil jízdu v sedle klisny Kallisto bez penalizace. Po něm přišel na řadu Jiří Hruška s Mr. Voxem Agromarket H+B, ale dvanáct trestných bodů za dvě shození a jedno zastavení pro něj byly jistě velmi studenou sprchou. Zklamání muselo být o to větší, že Aleš Opatrný se Zandirem i Martin Matějka s Kar Karem MM absolvovali taktéž všechny překážky bez zaváhání.

Druhé kolo Hruška otevíral s klisnou Kallisto a další dvě chyby znamenající 8 trestných bodů k původním dvanácti mu vzalo chuť do dalšího boje o lepší umístění. „Přišla mi ke skoku dvakrát příliš zblízka a z toho pramenily chyby. Teď už je to bohužel pro mě ztracené,“ smutně konstatoval. Po dvou shozeních si připsali i další jezdci Aleš Opatrný s Mr. Voxem a Martin Matějka se Zandirem. První polovinu soutěže uzavřel Jiří Skřivan na Kar Karovi MM a inkasoval jen v poslední části trojskoku, čímž se rázem ujal vedení. „Začátek byl s Kar Karem velmi rozpačitý. Měl jsem pocit, že je tvrdohubější, ale předvedli jsme pár hodně krkolomných skoků, jelikož byl naopak hodně citlivý na hubu. V druhé polovině kurzu jsem mu již ruku více nabídl a bylo to o poznání lepší – i když jsme nakonec shodili céčko v trojkombinaci, což bylo důsledkem již ne zcela ideálního nájezdu na áčko,“ přiblížil situaci Jiří Skřivan.

Ve třetím kole se situace zcela otočila, neboť Opatrný s Kallisto, Matějka s Mr. Voxem i Hruška s Kar Karem prošli parkurem bez jediné pobořené překážky, zatímco Skřivan se Zandirem obdržel 8 trestných bodů za dvě chyby. Kromě pětky chyboval opět na skoku označeném7C. „Po čtyřce jsem Zandirovi začal stoprocentně věřit a chtěl jsem zajet lepší čas. Příliš jsem ho pustil na pátý skok a z rychlosti přišla chyba. Do trojskoku jsem najel naopak opatrněji a zbytečně jsem ho do poslední části trojkombinace přitlačil,“ zdůvodnil zaváhání, která ho stala průběžné vedení.

Závěrečnou fázi finále odstartoval Martin Matějka s Kallisto. Bezchybnou jízdou připravil Skřivana o šanci na obhajobu a Alešovi Opatrnému poslal jasný vzkaz, že pokud chce pomýšlet na vítězství, musí s jeho Kar Karem MM zajet čistě a rychle. Před ním ještě uzavřel svoje finálové působení Jiří Hruška se Zandirem. Po zastavení na překážce číslo dvě již v sobě nenašel sílu pokrčovat a raději vzdal. „Je to velké zklamání. Nechal jsem se rozhodit nevydařenou jízdou s Mr. Voxem Agromarket H+B, a pak se to se mnou vezlo. Sportovní štěstí mi sice nepřálo, ale na tom zas tak nesejde. Nejdůležitější je rodinné štěstí, kterého si užíváme poslední dva týdny na maximum,“ prozradil Jiří Hruška, jenž se před 14 dny stal otcem.

Jak již byl řečeno, výhodu posledního startujícího měl Aleš Opatrný a na závěr mu byl přisouzen Kar Kar MM. Ten jednou chybou přiřkl celkové prvenství svému vlastnímu jezdci – Martinovi Matějkovi, jehož emocionální projev radosti nenechal nikoho ze zhruba dvou tisícovek přítomných diváků chladným.

Kompletní výsledky najdete na www.skokovypohar.cz. Osmdesátiminutový záznam z průběhu sobotní Velké ceny Hořovic i nedělního finále uvede Česká televize premiérově v pátek 5. října od 16.00 hodin na nově přejmenovaném kanálu ČT sport (dříve ČT4).

 

 

 

Jedenáctý ročník Skokového poháru České pojišťovny vrcholí od středy 26. září 2012 pětidenními závody, na jejichž konci se utkají nejlepší čtyři jezdci tohoto extraligového seriálu o vítěznou trofej. Do té doby protne startovní linii na zdejším kolbišti kolem dvanácti stovek dvojic.

Výsledky naleznete ZDE

 

Tohoto astronomického počtu se dosáhlo i přesto, že pořadatelé umožňují ve čtvrtek, v pátek i v sobotu odstartovat každému koni pouze jednou za den. Pokud by startovali až dvakrát, jak je zcela běžné, muselo by se skákat v podstatě nepřetržitě bez ohledu na denní, či noční hodiny. Beztak se totiž začíná závodit od 7.30 hodin a poslední jezdci projíždějí cílem v podvečerních hodinách. „Již v průběhu roku jsme se několikrát mohli přesvědčit o tom, že se z jezdectví stal i v České republice masový sport. Závody Skokového poháru České pojišťovny jsou zrcadlo tohoto vývoje. Když je k dispozici kvalitní kolbiště s výborným zázemím a organizací, zájem jezdců mnohdy převyšuje kapacitní možnosti závodiště. Do budoucna se s tím budeme muset umět vypořádat a buďto organizovat více závodů, nebo je jinak rozšiřovat,“ uvedl prezident Asociace Český skokový pohár a obhájce vítězství v loňském ročníku Jiří Skřivan.

„Jsem opravdu rád, že se vše vyvíjí tím správným směrem a našemu sportu se věnuje tolik lidí. Stejně tak mě těší, že Skokový pohár se stal pro jezdce doslova magnetem. Přesto musíme myslet na to, že tou hlavní částí celé série závodů je parkurová extraliga. Proto se budeme snažit ještě více soboty a neděle připravovat atraktivněji pro širší divácké publikum, což znamená, že soutěže pro více jak stočlenná startovní pole se musejí přesunout do všedních dnů. Tak, jak se zde v Hořovicích začíná již ve středu, stále častěji se budeme setkávat s tím, že i jednotlivé kvalifikační závody budou zahajovat alespoň ve čtvrtek,“ prozrazuje Skřivan. „Další možností je, že se některá závodiště rozšíří o další kolbiště a závodit se bude na dvou místech souběžně, jako tomu bývá v mnohých zahraničních areálech. Zcela jistě budou vyrůstat, a někde již vyrůstají, nové kvalitní jezdecká centra, jež rozšíří závodní možnosti. Nemůžeme tak do budoucna vyloučit, že se třeba Skokový pohár České pojišťovny rozšíří o jedno, či více kol. Na druhou stranu se musí vše koncipovat tak, aby počty soutěží unesli jak koně, tak jezdecká společnost – a mluvím nyní především o té TOP úrovni. Skokový pohár by měl probíhat v souladu nejen s národním mistrovstvím, ale i s mezinárodními závody. Chceme, aby naši jezdci jezdili závodit i za hranice České republiky a neomezovali se jen na tento, byť dobře zorganizovaný seriál,“ představuje Jiří Skřivan svoji vizi.

Výše uvedenými tématy se jistě budou pořadatelé Skokového poháru České pojišťovny podrobně zabývat hned po završení tohoto ročníku. Ten má však před sebou ještě čtyři nabité dny a Jiří Skřivan by měl být jedním z jezdců, kteří se v neděli utkají o trofej nejcennější. Se svojí finálovou pozicí si však 100% jistý není. „Dělal jsem si určitou statistiku, a 69 bodů, jež mám nyní na svém kontě, stačilo k finálové účasti v posledních deseti letech pouze pětkrát. Sobotní závěrečná kvalifikace podle mě ještě finálovou čtveřicí zamíchá. Sám považuji za velmi důležité, abych nějaké body nasbíral, jinak by se taky mohlo stát, že bych ve finále chyběl,“ obává se Skřivan. Dle jeho slov nejméně čtyři jezdci, kteří jsou tzv. pod čarou, mají reálnou šanci se do něj probojovat. Jde o Jiřího Lužu, Martina Matějku, Aleše Opatrného a Jaroslava Jindru.  „Zejména Aleš Opatrný má určitě na domácím kolbišti potenciál výrazně zabodovat. Sám jsem zvědav, k jakým zvratům může dojít. Myslím si však, že je to tak správně a jsem rád, že bude závod napínavý až do samotného konce,“ dodal.

Se svojí stájovou jedničkou – klisnou Kallisto se Skřivan poprvé představí v Hořovicích ve čtvrtek při soutěži stupně obtížnosti ST* (140 cm). Posléze se rozhodne, zda ji nechá startovat i v pátek, nebo jí raději pošetří síly až na sobotní Velkou cenu Hořovic. Kallisto není jediným koněm, s nímž na těchto závodech startuje. Již ve středu startoval se třemi mladými koňskými svěřenci a ani v jednom případě s nimi na překážkách nezaváhal, pouze jednou inkasoval trestný bod za čas. Na nejvyšší příčky ovšem dosáhli jiní jezdci.

Vůbec první vítězkou se stala na základním stupni obtížnosti (100 cm) Olga Janásová s Jaggou. Ve dvoufázové soutěži 110/115 centimetrů siváci mohli vidět hned dvě vítězné jízdy. Andrea Metelková s Dynastií 1 i Kateřina Veselovská s Kirou 1 totiž v druhé fázi dosáhly shodně nejen bezchybného výsledku, ale také času 21,78 sekundy. Parkur stupně L* byl rozdělen na dvě části. V té otevřené se dařilo německým jezdcům. První dvě příčky totiž obsadil Armin Himmelreich s koňmi Carlos a Clenur. K rodinnému úspěchu přispěla ještě čtvrtým místem Luisa Himmelreichová v sedle Ashley´s. Mezi ně se vklínil pouze Milan Klár s klisnou Rapsodie 1.

Vrcholem celého dne se stala jedna z posledních kvalifikací rámcového seriálu pro jezdce do 18 let – Kolowrat Junior Cup. To, že se v ní sešla opravdu kvalitní sestava jezdců, dokazuje skutečnost, že ze 46 startujících jich 24 dokončilo bez penalizace. V nejlepším čase zvítězila Marie Hrudková s klisnou Dona 9. Ta jako jediná pokořila hranici 50 sekund. V čase 53,52 obsadila druhou pozici Karolína Šimáčková s Havají 1 a třetí skončila Klára Kocumová s Lancerem 1. Kompletní výsledky a další podrobnosti najdete na www.skokovypohar.cz.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 26.9.-30.9. Finále českého skokového poháru 2012