Jezdectvi.info

Čvn 14 2013

14.6.-16.6.2013 VC Brna (Olomouc)- SPČP

Publikoval do kategorie SPČP 2 444 přečtení

17.6.2013 Třídenní závody Skokového poháru České pojišťovny pořádané 14. – 16. června v novém areálu Equine Sport Center v Olomouci Lazcích se nesly v duchu rekordních čísel. Po pátečních 431 startech za jeden den a sobotních 133 koních v soutěži ST* si svůj primát vysloužila i samotná Velká cena na stupni T* s 67 dvojicemi.

 

 

Olomoucké kolbiště tak prošlo zatěžkávací zkouškou, kterou ustálo se ctí. Zcela zaplněné byly i jeho ochozy a přírodní tribuna pro tisíc diváků takříkajíc praskala ve švech. Další tisíce si nenechali ujít přímý přenos na internet. Příznivci parkurového skákání mohli nejprve sledovat základní kolo, z něhož dvacítka nejlepších postupovala do finále. V něm se rozhodovalo nejen o co nejlepší umístění, ale také o finanční dotaci navýšenou na 87 tisíc korun rozdělenou mezi všechny finalisty. Velkým motivačním prvkem byly i body do celoročního žebříčku Skokového poháru České pojišťovny. To se však netýkalo jezdců ze Slovenska, kterých bylo ve finále hned osm.

K našim východním sousedům nakonec putovala cena nejvyšší, a to zásluhou Jany Miklošové s koněm Nourejev N Z. Stejně jako další dva umístění na stupních vítězů dokončila obě části soutěže bez penalizace, ale byla jednoznačně nejrychlejší. „Šla jsem hodně do rizika a skákala překážky výrazně zešikma. Nourejev je velmi pozorný a silný. Dokáže být rychlý, ale současně zachová chladnou hlavu. Věděla jsem, že se na něj mohu spolehnout,“ chválila vítězka svého 10letého koňského svěřence, kterého jezdí již od jeho šesti let. „Nový areál v Olomouci se mi moc líbí a jsem z něj nadšená. Povrch si sice ještě nestihl pořádně sednout, ale s tím se dalo počítat. Každé závody to již bude jen a jen lepší. Pro slovenské jezdce se Olomouc stane jistě velmi oblíbeným místem, jelikož to sem nemáme vůbec daleko,“ dodala Jana Miklošová. „Podobně si chválil pozitiva Equine Sport Centra i druhý umístěný Zdeněk Žíla, jemuž se tentokrát dařilo v sedle Patendra. „Od nás z Chotěbuzi to sem máme blízko a musím říct, že podobný areál na severní Moravě moc chyběl. Věřím, že se stane centrem parkurového sportu v tomto regionu,“ pronesl Žíla.

Třetí místo vybojoval Jiří Hruška s Aristem Z. Na vítězství mu chybělo zhruba šest sekund a k druhé pozici sotva jedna. „Když jsem viděl, jak jela Jana rychle, hned mi bylo jasné, že první tentokrát nebudeme. Museli bychom jít příliš riskantně, což jsem nechtěl podstoupit,“ uvedl Jiří Hruška, jenž se bude chtít v plné síle předvést hned příští víkend na domácím kolbišti v Opavě Kateřinkách, kde bude Skokový pohár České pojišťovny pokračovat 6. kolem. Celková dotace opavského mítinku je 260 tisíc korun a do Velké ceny je z této částky vyhrazeno 90 tisíc. „Doufám, že se řada jezdců plynule přesune do našeho areálu. Budeme se na ně těšit. Ti, co nejsou ještě přihlášeni, tak mohou učinit ještě během pondělka,“ připomněl posunutý termín uzávěrky.

Jiří Hruška bude před domácím publikem startovat s modrou „kapitánskou“ páskou, která označuje lídra tabulky jezdců. Díky zisku 12 bodů v Olomouci se posunul se 49 body na její první řádek před dosavadního vedoucího jezdce Jiřího Skřivana. Ten právě kvůli extraligovým bodům přicestoval až z polských Sopot, kde v pátek startoval v Poháru národů. Jeho klisna Kallisto však jednou zaváhala v základním i finálovém parkuru. „Chtěl jsem nasbírat ještě nějaké body, jelikož v druhé polovině sezony plánuji jezdit více po zahraničních závodech. Bohužel se nám start v Olomouci zcela nevydařil a po chybě ve finále již nemělo smysl Kallistě ubírat další síly, proto jsem se rozhodl dále nepokračovat,“ zdůvodnil jezdec, jemuž přibyly za páté kolo pouhé dva body. „Aktuálně to vypadá, že další můj start s Kallisto bude až na červencovém mistrovství republiky,“ dodal Skřivan.

Velké ceně Brna v Olomouci předcházely ještě tři rámcové nedělní soutěže. V té první na stupni S* (125 cm) zvítězil Tomáš Kuchár v sedle Gandora VTG Janshofa ze Slovenska. V dílčím finále Equiservis Amateur Tour obhájil prvenství z Litomyšle MVDr. René Finsterle s Eurou a v Kolowrat Junior Cupu se nejvíce dařilo Kateřině De Jagerové s Clooney 39. „Mám ohromnou radost, že jsem tento víkend vyhrála již podruhé. Včera se nám s Voigtsdorf Citislicker dařilo ve stylové soutěži a dnes jsme s Clooney 39 nenašli přemožitele v soutěži S**. Myslím, že pro nás v rozeskakování byl nejvíce rozhodující nájezd na poslední skok, kdy jsme ušetřili cenné desetiny sekundy,“ zhodnotila Kateřina De Jagerová. Hned za ní se umístila Andrea Halíková s Goodwins 007. Ta předvedla také bezchybnou jízdu v základním kole i v rozeskakování, ale byla o sekundu a půl pomalejší. Naopak nejrychlejší ze všech byla Nina Kaločová s Ebony. Ta však jednou zaváhala, a to ji odsunulo na třetí příčku.

Podrobné výsledky najdete na www.skokovypohar.cz. Záznam Velké ceny uvede Česká televize na programu ČT Sport premiérově v pátek 21. června o 15.10 hodin. Následovat budou ještě dvě reprízy a zájemci se budou moci na pořad podívat i prostřednictvím internetového vysílání.

 

Extraligový seriál závodů v parkurovém skákání – Skokový pohár České pojišťovny čeká v následujících dnech jedna velká premiéra. Poprvé bude probíhat v novém jezdeckém areálu Equine Sport Center v Olomouci Lazcích – a to ve dnech 14. až 16. června.

Startovní a výsledkové listiny ZDE

 

Právě na toto místo byla přesunuta Velká cena Brna, původně plánovaná na 4. a 5. května do Brna Veveří. Zástupci pořádající Tělovýchovné jednoty Moravan a Jezdecké školy Smékal se však z provozně-technických důvodů rozhodli o změnu místa i termínu mítinku. V té době totiž zmíněné středisko v Olomouci ještě nebylo zcela dokončeno.

Velká cena Brna tak bude nakonec až pátým kvalifikačním kolem 12. ročníku Skokového poháru České pojišťovny a stejně jako v případě předešlých akcí, je i o tuto mezi jezdci obrovský zájem. Ve třinácti soutěžích by během tří dnů měla odstartovat necelá tisícovka dvojic, což je zhruba stejně, jako při posledních závodech v Suché u Litomyšle. Tam se jednalo o čtyřdenní klání, během něhož organizátoři zaznamenali 953 uskutečněných startů.

Tato informace je důležitá z toho důvodu, že za každý jednotlivý start pořadatel odvádí 10 korun Nadaci pro transplantace kostní dřeně a Českému národnímu registru dárců dřeně. K již vybraným více jak 25 tisícům tudíž Stáj Manon z Litomyšle přidala dalších 10 tisíc korun. Po olomouckých závodech by se průběžná hodnota finančních příspěvků mohla zastavit zhruba na 45 tisících.

Velmi vysoký je i počet účastníků samotné vrcholné soutěže – Velké ceny Brna na stupni T*. Aktuálně na přehledu startujících figuruje 50 jmen, což je pro letošek zatím nejvyšší číslo. Výrazně k němu dopomohli slovenští závodníci. Po dvou koních v ní mají např. Martin Bulík, Ján Cigán mladší i starší, Monika Štangelová či František Pál. Dále ze slovenských reprezentantů uvidíme Radovana Cibereho, Petera Mackovjaka nebo Mariána Štangela. Žádný z těchto jezdců ovšem nebude moci získat body do českého extraligového žebříčku.

Ačkoliv Česká republika v termínu skokových závodů v Olomouci vyslala kompletní tým na skokové závody CSIO v polských Sopotech, lídr tabulky Jiří Skřivan, který bude součástí týmu v pátečním Poháru národů, se rozhodl s klisnou Kallisto nezůstávat v Sopotech až do neděle a při Velké ceně Brna se pokusí zvýšit svůj náskok před druhým Jiřím Hruškou. Zatímco Skřivan má 40 bodů, Hruška o tři méně.

Mezi favority bude patřit jistě i Zdeněk Žíla, jenž by se v případě úspěchu s Patendrem mohl posunout mezi elitní čtveřici potenciálních finalistů. Dalšími jezdci z pohárové TOP 10 na startu Velké ceny Brna budou Josef Pařenica, Marek Hentšel a Ludvík Jandourek. Vůbec poprvé se v letošním Skokovém poháru ukáže Hana Pokorná se svým Chanellem. Ta vloni nasbírala vůbec nejvíce kvalifikačních bodů, a proto bude zajímavé sledovat, zda se jí absenci při úvodních čtyřech kolech podaří dohnat.

Jak již bylo zmíněno, počty startujících v jednotlivých soutěžích, mezi něž patří i kvalifikační kola rámcových seriálu Kolowrat Junior Cup a Equiservis Amateur Tou, jsou velmi vysoké. Z tohoto důvodu první startující se v pátek a v sobotu postaví na start již v 7.00 hodin ráno, v neděli se pak bude skákat nejpozději od 8.00 hodin. Začátek nedělní Velké ceny je pevně stanoven na 14. hodinu. Podrobnosti o programu najdete na www.skokovypohar.cz.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 14.6.-16.6.2013 VC Brna (Olomouc)- SPČP