Jezdectvi.info

Čvc 22 2013

26.7.-28.7.2013 VC Frenštátu SPČP

Publikoval do kategorie SPČP 3 330 přečtení

Nestává se příliš často, že by se parkurové soutěže jezdily při teplotách dosahujících 35 stupňů Celsia. Velká cena Frenštátu se tak v neděli 28. července zapsala mezi ty něčím neobvyklé závody. Jezdci i koně v rámci možností však horka ustáli dobře, i když se na výkonech některých podepsala.

 

 

Startovní a výsledkové listiny naleznete ZDE

 

 

Po delší době dokonce vyhrála dvojice, která neměla na svém bodovém kontě po základním i finálovém kole nulu. Jiří Skřivan s klisnou Kallisto si dovolil ve finále jednu chybu na překážce s číslem tři. Jeho soupeři ovšem zaváhali opakovaně. „Kurz parkuru byl připraven velmi korektně a stavitel Robert Smékal bral velký ohled na to, aby se koně co nejméně zadýchali a dokončili celou soutěž pokud možno se ctí. – Kallisto skákala daleko lépe, než v základním parkuru. Na trojku jsem možná najel moc našikmo. Abych nahnal čas, tak jsem zariskoval a kvůli tomu přišla chyba. Po ní jsem již jel opatrněji, i když jsem zároveň chtěl zachovat dobré tempo. Pak už jsem jen čekal na výsledek Aleše Opatrného s Coraggiem. Pravděpodobně v jeho případě již sehrála roli skutečnost, že se svými koňmi závodil třetí den v těchto úmorných vedrech a udělal s ním i se Zandirem dvě chyby. Já jsem do Frenštátu dorazil až dnes a dopoledne jsem si s Kallisto absolvoval tréninkově zahajovací soutěž, aby se rozeskákala,“ zhodnotil Skřivan.

Opatrný chyboval pokaždé v dvojkombinaci složené ze specifických skoků označených logem KAP Jumping. Stejné překážky se staly osudnými mnoha dalším, a to nejen ve finále, ale i v základním kole. „Nemyslím, že byly až tak extrémně náročné. Mají sice nezvykle pro venkovní kolbiště třímetrové průčelí a vypadají tak mohutně, ale problém byl spíše v umístění na prostředku parkuru. Tam je terén mírně do kopce a koně, i když měli nacváláno z předchozího triplebaru, tak se lekli, že je tam ještě prostor a hodně z nich natolik znejistilo, že bud zastavili, nebo udělali hrubou chybu. Já jsem v obou parkuruech zvolil tempo hodně na sebe, což Kallisto vyhovuje a dopadlo to dobře. V základním parkuru jsem však měl také trochu problémy na výchozím oxeru, u něhož se zadní bariéra hodně zahýbala,“ konstatoval Jiří Skřivan, který nyní se svojí stájovou jedničkou vyrazí společně s dalšími třemi členy národního týmu reprezentovat Českou republiku na vrcholné mezinárodní závody CSIO-W do Bratislavy. Tam by neměl chybět ani Aleš Opatrný, který obsadil nakonec s Coraggioem 1 ve frenštátské ceně druhou příčku. Nebýt druhé chyby ve finále na posledním skoku, vítězství by patřilo jemu, neboť čas měl o 6 desetin sekundy kratší. Třetí skončil Jiří Hruška s valachem Espri 2. Ten stejně jako čtvrtý v pořadí Marek Klus s Al Camberem zaváhal jednou na základním a jednou na finálovém parkuru. Určité zklamání jistě cítil nejen Daniel Voksa s Calucou Z, ale i Aleš Opatrný v sedle Zandira. Ti totiž nastupovali do závěrečné části soutěže s čistým štítem, ale Voksa inkasoval dvakrát a Opatrný dokonce třikrát. Jeho čas se Zandirem by přitom byl vítězným, nebýt dvou chyb navíc ze zmíněného dvojskoku KAP Jumping.

Velké ceně Frenštátu přecházela soutěž zařazená do rámcového seriálu Kolowrat Junior Cup pro jezdce do 18 let. V ní navázala na sobotní úspěchy Anna Kellnerová a v sedle Dumola nenašla přemožitele. V rozeskakování čtyř dvojic měla hned dva koně a v sedle Dumola byla jedinou, jež bezchybný výsledek zopakovala. S klisnou Zonnedoeptoltien jednou inkasovala za poboření překážky. „Chybovali jsme na šestce. Vzdálenost mi vycházela dobře, ale jelikož jsem to věděla, tak jsem nechtěně polevila a kobyla tím pádem víc spadla na předek a nedostala ode mě takovou možnost vyskočit, jako kdybych zůstala napřímená. – Jinak jsem však moc šťastná, že všichni mí koně během celého víkendu skákali skvěle,“ prozradila Anna Kellnerová. Ta ačkoliv patří věkově ještě mezi juniory, tak se ve Frenštátu zařadila mezi hrstku mladých jezdeckých nadějí, které již startují mezi profesionály ve Velkých cenách. I když se nevyhnula napoprvé třem chybám, její rutinovaný jezdecký projev je velkým příslibem do budoucna. Výsledky dalších rámcových soutěží najdete na www.skokovypohar.cz. Záznam Velké ceny Frenštátu odvysílá Česká televize na programu ČT Sport v pátek od 20.40 hodin. V té době již bude mít první soutěžní den za sebou další kolo Skokového poháru České pojišťovny. Ten se nyní přesune do jihočeských Strakonic na malebné kolbiště Pod Hradem.

 

 

Ve dnech 26. – 28. července bude pokračovat ve Frenštátu pod Radhoštěm po pauze trvající déle jak měsíc 12. ročník Skokového poháru České pojišťovny. V případě samotného extraligového závodu přestávka dokonce potrvá dlouhých šest týdnů, jelikož Velká cena Opavy byla zrušena.

 

Startovní a výsledkové listiny naleznete ZDE

 

 

 

 

Krátce před hlavní soutěží se totiž v neděli 23. června přehnala nad opavským kolbištěm v Kateřinkách silná dešťová přeháňka, po níž travnatý povrch nedokázal veškerou vodu absorbovat a stal se pro vrcholový sport neregulérním.

 

Taktéž areál Tělovýchovné jednoty Slovan Frenštát pod Radhoštěm disponuje travnatým kolbištěm, a tak všichni doufají, že počasí bude tentokrát milosrdné. Pořadatelé v uplynulých měsících do úpravy kolbiště investovali desítky tisíc korun, aby podmínky pro účastníky byly co nejlepší. „V letošním roce je náš travnatý povrch kolbiště měkký a příjemný. Díky provedené úpravě bylo dosaženo optimální hustoty a pružnosti,“ konstatoval předseda TJ Slovan Frenštát, JUDr. Čeněk Šrubař.

 

Frenštátské kolo bude nejen tím posledním na trávě, ale také na Moravě. Všechna další kola se totiž uskuteční v Čechách. Na účastníky třídenních závodů ve Frenštátu čeká celkem 13 soutěží, mezi něž patří tradičně i kvalifikace rámcových seriálů Kolowrat Junior Cup a Equiservis Amateur Tour. Sobotním vrcholem bude Memoriál Zdeňka Fialky na úrovni ST*, jemuž bude předcházet již 43. ročník Ceny Radegasta. Nedělní Velká cena se pojede na stupni obtížnosti T* o dotaci 70.000 Kč a její začátek se předpokládá ve 14 hodin.

 

Závodit se bude úvodní dva dny od 9.00 hodin, v neděli si pak jezdci přivstanou o hodinu dříve. Pamatováno bylo nejen na skalní příznivce skokového ježdění, ale i na širší diváckou obec, která jistě uvítá bohatý doprovodný program. „V sobotu se např. po 13. hodině bude křtít hříbě a na večer je nachystána hudební produkce. V neděli nebude moci chybět programová vložka nazvaná ‚Kůň a motokára‘, kdy jezdci budou muset překonat nejen parkur na koni s překážkami vysokými 110 centimetrů, ale také vytyčenou dráhu v motokáře. Dalším zpestřením bude jistě ukázka voltiže, jež je co do mezinárodních výsledků pravděpodobně nejúspěšnější jezdeckou disciplínou v České republice. V sobotu a v neděli bude probíhat vození dětí na ponících, instalován bude skákací hrad a nejen ti starší návštěvníci jistě nepohrdnou bohatým občerstvení formou domácí kuchyně, stánkem s Valašským trdelníkem, míchanými nápoji, zmrzlinou, palačinkami a dalšími specialitami,“ láká JUDr. Čeněk Šrubař z TJ Slovan Frenštát. Podrobnosti o programu najdete na www.skokovypohar.cz.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 26.7.-28.7.2013 VC Frenštátu SPČP