Jezdectvi.info

Zář 17 2013

17.9.-22.9. Finále SPČP Hořovice 2013

Publikoval do kategorie SPČP 2 061 přečtení

Velké finále se střídáním koní zakončilo v neděli 22. září nejen hořovické kolo Skokového poháru České pojišťovny, ale zároveň celý dvanáctý ročník tohoto extraligového seriálu. Aleš Opatrný neměl do sobotního odpoledne finále jisté, ale výhrou ve Velké ceně Hořovic si jej pojistil a v neděli si dojel pro již pátou výhru v tomto jedinečném závodu.

 

První kolo absolvovali jezdci se svými koňmi a vyzkoušeli si tak kurz od stavitele Klause Holleho, jehož si všichni po celou dobu závodů velmi chválili. Již od první jízdy Aleše Opatrného bylo patrné, že jezdec si hlídá nejen projev nad překážkami, ale taktéž se snaží šetřit každou vteřinu. V případě rovnosti bodů totiž rozhoduje o umístění čas, a to se nakonec také stalo. Aleš Opatrný dokázal zajet se svým koněm Casalem, s klisnou Kallisto Jiřího Skřivana i s Carosem Lucie Polákové bezchybně. S Mr. Voxem Agromarket H+B Jiřího Hrušky však na závěr jednou shodil a muselo se přihlédnout k dosaženým časům. Aleš Opatrný však od počátku počítal časy svoje i svých soupeřů a ihned po projetí cíle věděl, že mu to stačí pro zisk páté výhry Skokového poháru ve své kariéře. „Dá se asi říci, že tohoto vítězství si cením ze všech nejvíce, a to nejen proto, že to bylo na domácím kolbišti, kde jsem předešlé dvě sezony byl pokaždé až druhý. Jsem také moc rád za to, že organizace závodů proběhla bez výraznějších problémů, byť nám situaci zkomplikoval déšť v úvodních dnech. V sobotu se naštěstí počasí umoudřilo a neděle bylo moc pěkně, díky čemuž dorazilo i mnoho diváků a atmosféra byla úžasná,“ shrnul vítěz i organizátor závodů v jedné osobě.

 

Svým soupeřům Aleš Opatrný nepřipravil nic jednoduchého, neboť jeho kůň Casal byl nejobtížnějším koněm a pouze Jiří Skřivan, který ho sedlal při čtvrté jízdě, ho dokázal stejně jako jeho stálý jezdec provést trasou parkuru bezchybně. I tak s ním však měl plné ruce práce, zejména u východu z kolbiště, kdy mu výrazně pomohli i hlasovým projevem diváci. Těch se sešly v ochozech kolbiště téměř dva tisíce. Jiří Skřivan byl největším konkurentem Aleše Opatrného a stejně jako on chyboval pouze jednou.  Jak sám prozradil, s Carosem přišla chyba na nejméně očekávaném skoku. Ta ho připravila o výhru, neboť v součtu všech jízd měl Jiří Skřivan více jak o sedm vteřin delší čas.

 

Pro třetí příčku si dojel Jiří Hruška. Ten hodně litoval úvodní jízdy, kdy se svým koněm Mr. Voxem Agromarket H+B hned dvakrát chyboval. Stejného výsledku dosáhl s nejproblematičtějším Casalem a 16 trestných bodů mu i zůstalo celkově, neboť se zbývajícími koňmi již nechyboval. Nejvíce problémů přivodil Casal i nakonec čtvrté Lucii Polákové. Stejně jako ostatní měla v jeho sedle problémy s voděním v obratech. Bohužel se jí nepodařilo napoprvé navést koně do dvojskoku. Opětovný nájezd ji stál ztrátu času i trestné body, kterých nakonec nasbírala jedenáct. Se zbylou trojicí koní vždy předvedla jednu výkon s jednou chybou.

 

Finálovou neděli otevřelo vyvrcholení Equiservis Amateur Tour na parkuru L* (115 cm).  Dvacet nejlepších jezdců z kvalifikací závodilo v soutěži s rozeskakováním, do něhož postoupilo šest bezchybných. Nejrychlejší čas předvedl MVDr. René Finsterle s klisnou Eura, který taktéž ovládl sobotní poslední malé finále. Jedna chyba ho nakonec odsunula na třetí místo. Sedlo Prestige pro vítěze převzala z rukou Ing. Stanislava Hakra Jana Valdmanová. Ta s koněm Le Roi původně ani neměla figurovat na startovní listině finále, neboť skončila na 23. pozici. Neúčast některých dvojic ji však dovolilo nejen ve finále startovat, ale také vyhrát.

 

Třetím finále během dne byl Kolowrat Junior Cup, v němž jezdci závodili ve dvou kategoriích. Dvě desítky nejúspěšnějších jezdců se postavilo na start v oddělení A (do 15 let) a B (16 – 18 let). V mladší kategorii se o vítězství poprala šestice bezchybných. Skvělou a rychlou jízdu předvedla vedoucí jezdkyně žebříčku Francesca Kolowrat-Krakowská s koněm Vorieta. V závěru však dokázala Denisa Vegrichtová zajet trasu parkuru ještě rychleji a svěřenkyně Vladimíra Mestenhausera s klisnou Jetta zvítězila. „Původně jsem nechtěla zkracovat na tolika místech. Když jsem však viděla Francescy jízdu, rozhodla jsem se zariskovat ještě víc. Mám výhodu menší a obratné klisny, což mi Jetta dnes potvrdila. Jsem z toho vážně nadšená,“ sdělila vítězka. Ta v KJC startovala letos prvním rokem.

 

Ve starších jezdcích nechybovalo hned sedm jezdců, kteří tak útočili na vítězství. Nechyběl mezi nimi ani nejvíce bodující jezdec Jiří Tměj. Ten však s Corsikou Mag Centrum dvakrát chyboval a skončil sedmý. Zato letošní mistrovská dvojice Anna Kellnerová a Curley Sue potvrdili, že jsou v rozeskakování opravdu hodně rychlé. Jako jediné dojely v čase pod 40 vteřin a s náskokem zvítězily. Druhá dojela Nina Kaločová s Ebony a trojlístek uzavřel domácí hořovický jezdec Alexandr Baraldi. „Největší obavy jsem měla z Jiřího Tměje a Tiny Šalkové, jelikož oba dva jsou velmi rutinovanými jezdci a umějí zároveň předvádět velmi rychlé jízdy. Bohužel pro ně se však nevyhnuli chybám, ale moc bych jim přála, aby příště stáli na stupních vítězů právě oni – určitě by si to zasloužili,“ uvedla kolegiálně Anna Kellnerová.

 

V neděli se také uskutečnilo druhé kolo soutěže družstev KAP Jumping, do něhož se kvalifikovalo pět nejlepších týmů ze soboty.  Dvě družstva neobdržela po dvou kolech jediný trestný bod a došlo tak na rozeskakování. Nakonec se z výhry radoval tým Lucie Polákové, jehož členi byli dále Kamil Papoušek, Alexandr Baraldi a Kamila Kupcová. Kompletní výsledky najdete na www.skokovypohar.cz. Záznam toho nejdůležitějšího připravuje Česká televize na programu ČT Sport ve čtvrtek 26. září od 21.15 hodin a dále ještě ve dvou reprízách v pátek od 10.00 hodin a v úterý od 6.40 hodin.

 

V Hořovicích na Berounsku odstartoval v úterý 17. září od 9 hodin šestidenní finálový maraton Skokového poháru České pojišťovny. Ve 22 soutěžích by mělo proběhnout v součtu kolem jedenácti stovek startů. Toto číslo se však ještě může měnit, neboť startovní listiny se průběžně upřesňují.

 

Počet uskutečněných soutěžních jízd by mohl být ještě mnohem větší, pořadatelé však uplatnili stejně jako minulý rok omezení pro čtvrtek a pátek, kdy může každý kůň odstartovat pouze jednou za den. Během víkendových dní je pak určité omezení dáno samotným rozpisem, kdy jsou soutěže povětšinou vyhrazeny účastníkům seriálových soutěží a také nově připravovaného týmového klání KAP Jumping.

 

V Hořovicích muselo být vybudováno na 250 turnajových boxů pro koně. Další desítky pak do dějiště závodů dojíždějí pouze na vybrané dny. Mnozí jsou naopak v areálu již od předešlého víkendu, kdy zde probíhaly dvoudenní závody s celkem osmi soutěžemi až do stupně ST*. Nebýt tedy pondělní pauzy, kdy se kolbiště i přilehlé okolí připravovalo na začátek parkurové extraligy, skokový maraton by trval celých devět dní. Atraktivita Skokového poháru České pojišťovny a jeho finále navíc přesáhla hranice České republiky, neboť dorazili, resp. ještě dorazí jezdci a koně ze Slovenska, Rakouska, Německa, Dánska a dokonce i Kanady.

 

První dva dny jsou spíše zahřívací a na programu jsou vždy jen tři soutěže. Přesto při nich proběhne každý den dohromady kolem 200 startů. V úterý se výška překážek zastaví maximálně na 115 centimetrech, ve středu bude vrcholem parkur stupně S** – tedy s překážkami 130 centimetrů. Ze seriálových soutěží budou mít možnost bodovat jen amatérští jezdci, a to hned třikrát.

 

Ve čtvrtek tato skupina jezdců bude moci odpočítat, ale do závěrečných bojů o body v žebříčku se vrhnou účastníci Kolowrat Junior Cupu. Pro jezdce do 18 let to bude předposlední šance, aby si vylepšili skóre, které by jim zajistilo účast v nedělním finále. Tu úplně poslední budou mít ještě v sobotu. Pak už se jen všechny body sečtou a dle skupin A (do 15 let) a B (do 18 let) se určí dvě skupiny finalistů, jež se utkají v neděli ve dvou samostatných soutěžích o velmi atraktivní ceny.

 

Na té nejvyšší úrovni začne být sportovní program zajímavý také od čtvrtka, kdy se závěrečná soutěž dne dostane na stupeň ST*. O hvězdičku výš to pak bude v páteční Ceně společnosti Falton a právě v těchto dvou soutěžích by se již měly objevovat známé tváře nahlášené i do poslední Velké ceny Skokového poháru České pojišťovny 2013 naplánované na sobotní odpoledne. V té by se mělo představit přes 40 dvojic. Nejvyšší pozornost na sebe přitom budou strhávat dva jezdci – Aleš Opatrný a Ludvík Jandourek. Ti totiž zatím oficiálně figurují tzv. podčarou – tedy mezi nepostupujícími do finálové čtyřky. Oba však vědí, že aktuálně čtvrtý Zdeněk Žíla ve finále startovat nebude, a tak budou o toto místo bojovat ze všech sil. Aleš Opatrný má o něco větší šanci, neboť u Ludvíka Jandourka by se vyškrtával nejhorší ze šesti záznamů v žebříčku – tedy tři body. Na druhou stranu teoretické výpočty napovídají, že v případě vítězství by mohl na finálové účasti ohrozit i Lucii Polákovou. Ale to jen v případě, že by si ona nepřipočetla na své konto žádný další bod. Sobotní Velká cena Hořovic tak nabídne vskutku napínavou podívanou.

 

Nejinak tomu bude i v týmové soutěži KAP Jumping. Ta se pojede na dvě kola, z nichž první je nachystáno právě na sobotu. Losování pořadí deseti tří až čtyřčlenných celků, jejichž skladbu určí nominovaní kapitáni z předních pozic tabulky Skokového poháru České pojišťovny, proběhne v pátek večer. Do výsledků se budou započítávat tři nejlepší výkony a pět družstev postoupí do nedělního druhého kola, kde je již jistota finančních výher.

 

Další podrobnosti o programu najdete na www.skokovypohar.cz.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem 17.9.-22.9. Finále SPČP Hořovice 2013